3 Nisan 2013 Çarşamba

Muhteşem Yüzyıl Mihrimah vs. Esmehan :) 93. Bölüm (03/04/2013)

Son bölümde Bali Bey'den aleni bir red cevabı alan ve melek gibi bir kız olan Şah Sultan'ın kızı Esmehan'a attığı tokatla kızın kafasını patlatan tosun Mihrimah (meleği şeytana çevirdi:) pek de etkilenmedi olaydan. Aynı annesine çekmiş bu kız vallahi. Zavallı kızcağız uyandığında Mihrimah'ı ispiyonlamadığı halde hala pişman değil tosun Mihrimah. Çok fena bu kız çookk. 

Hürremin küçük oğlu Beyazıt, bi şekilde herkesten gizli orduyla birlikte sefere gitti. Hürrem deli gibi oğlunu ararken en küçük çocuğu tatlı bıdık Cihangir abisinin sefere gittiğini söyledi de Hürrem rahatladı. Yoksa herkes onu suçlayacaktı çocuğuna sahip çıkamadığı için.


Gabriela Kardeşini buldu haremde. Ama diğer yandan Gabriellayı kullanan adam (adını hatırlayamıyorum çok garip bi adı var ezberleyemedim zinhar!) gitti Mustafa'ya ispiyonladı hemen Gabriella'nın durumunu. Mustafa'da Gabriella'nın evini bastı, kadını bi güzel azarladı (ki ben Mustafa'nın daha yumuşak olucağını düşünürdüm), kardeşini de vermiyorum o artık benim Haremim dedi çıktı evden. Heyt! Sonra bir gün Gabriellanın arabasıyla Mustafa denk geldi. Gabriella yine yalvardı kardeşimi verin bana diye. Gabriellayla kardeşini sarayda karşılaştırdı, konuştular. Mustafa yine yaptı büyüklüğünü. Ama fesat annesi, gıcık Mahidevran hemen karşı çıktı. Zaten onun bişey demesine gerek kalmadan kız ilginç bi şekilde kabul etmedi ablasıyla gitmeyi. Aşık galiba Mustafa'ya.

Bu arada Şah Sultan da Hatice Sultan'da Mihrimahla Esmehan arasında bişeyler olduğundan süpheleniyorlar. Ayağım kaydı düştü hikayesini yemediler. Bişeyler çıkabilir bunun altından. Zaten yeni bir hazırlık içindeler Hürrem'e karşı. 

Muhteşem Yüzyılın ucuz olaylara ihtiyacı yok, Dünya alem izliyor onu, ama bizim Türk kafası yine de başvuruyor ucuz olaylara. Nitekim Beyazıt'ın gider gitmez biriyle kavga etmesi ve hemen yakalanması falan çok basit olmuş. Ama çocuk iflah olmadı arkadaş yine de kaçarım diyo. İlginç.

Bildiğiniz gibi Hürrem bir Külliye yaptırmaya çalışıyor, ancak yapılması planlanan bölgede evini satmak istemeyen bir teyze vardı. İkna olmuyordu bir türlü. Hürrem kendisi gitmeye karar verdi ikna etmek için, ve gittiğinde kendi hikayesinden bahsetti ağlayarak. İçlendim:) Kadında içlendi ve evi satmaya karar verdi. Bu Hürrem var ya bu Hürem...

Muhteşem Süleyman seferde. Hıristiyan alemi birleşmiş Osmanlıyı durdurmaya uğraşıyor. Gerçekten zamanında ne büyükmüş Osmanlı. Bugünün Amerikasıymış desek yanlış olmaz heralde. 3 cephede birden savaşıyor Osmanlı hey gidi hey.. Nerden nereye işte..  Ordunun aşamadığı bir dere dolayısıyla Mimar Sinan artık diziye girdi. Dereye köprü yaptırıp askeri karşıya geçirmek amacıyla mimar aranırken Mimar Sinan önerildi ve sonuçta artık dizide. Mihrimah'a olan aşkıdan dem vurular umarım dizide. Merakla bekliyorum.

Haremde isyan çıkarma amacında olan Şah Sultan yavaş yavaş amacına ulaşmaya başlıyor. Kızları organize etmiş, yevmiyeleri verilmediği için konuşmalar ayyuka çıktı. Amaç aslında Hürremi sıkıştırıp dışarıdan borç almasını sağlamak. Malum, ordu seferde nakit sıkıntısı var. Hürrem de daha önce de borç alınmış olan bir Yahudi kadın tüccar Rakel Hatundan borç almaya karar verdi. Paranın teslim edildiği gün, Saray yolunda altınların bulunduğu arabaya saldırdılar ve altınları çaldılar. Şimdi Hürrem de haksız değil yani. Öldürsün Şah Sultanla Hatice Sultanı da kurtulsun. Tam Harem de kızlar isyan ederken Şah Sultan lök diye geldi ve kızların parasını o dağıttı. Bonusu topladı tabi. Amaç Hürrem'in gücünü azaltmak Haremde.

Dizinin sonunda birinin, Bali Bey'in Mihramah'a aşkına karşılık veremeyeceğini belirttiği mektubu taşlığa bıraktığını ve bütün kızların okuyup Mihrimah'la dalga geçmelerini sağladıklarını gördük. Mihrimah hemen Esmehandan şüphelendi, bunun altında kalmıyacak. Yeni bir savaş başlıyor...

2 yorum:

  1. Sırf özetleri okusan diziyi izlemesende olur vakitten tasarruf valla.Bi de merhametin özeti ni yapsan ne:)

    YanıtlaSil
  2. Merhamete küsüm, onun yüzünden kuzey güneyin saati değişti.

    YanıtlaSil

Follow Me From Bloglovin

Follow on Bloglovin